Яку групу ФОП обрати організатору подій у 2026 році: 2 чи 3
Оновлено: · Alex Ryk, засновник AnyEventTool
Коротка відповідь
Організатору подій підходить 2 або 3 група ФОП: 1 група послуги з організації подій надавати не може. 2 група — якщо квитки купують люди та платники єдиного податку: до 1 729,40 грн єдиного податку на місяць і ліміт 7 211 598 грн за 2026 рік. 3 група — якщо платять і компанії на загальній системі: 5% доходу, ліміт 10 091 049 грн. Організаторам гастрольних заходів єдиний податок 1–3 груп недоступний.
Ключові факти
- 1 група не підходить: вона може лише торгувати на ринках і надавати побутові послуги населенню із закритого переліку ст. 291.7 ПКУ; організації подій у ньому немає
- 2 група: послуги населенню та платникам єдиного податку, до 10 найманих працівників, ліміт 834 мінімальні зарплати = 7 211 598 грн у 2026 році; єдиний податок до 20% мінімальної зарплати, тобто до 1 729,40 грн на місяць (точну ставку встановлює ваша громада)
- 3 група: будь-які клієнти, зокрема ТОВ на загальній системі; 5% доходу (3% для платників ПДВ), ліміт 1 167 мінімальних зарплат = 10 091 049 грн
- Військовий збір і ЄСВ у 2026 році: 2 група — 864,70 грн на місяць (10% мінімальної зарплати), 3 група — 1% доходу; ЄСВ для обох щонайменше 1 902,34 грн на місяць (22% від 8 647 грн)
- Поріг вигоди: якщо громада встановила 2 групі максимальну ставку, 3 група дешевша, поки виручка менша за ≈43 235 грн на місяць (2 594,10 грн єдиного податку й збору ÷ 6%)
- Гастрольні заходи: суб'єкти, які організовують і проводять гастрольні заходи (концерти, вистави, фестивалі виконавців поза їхніми стаціонарними майданчиками), не можуть бути платниками єдиного податку 1–3 груп (ПКУ, пп. 10 пп. 291.5.1)
- Це не юридична чи податкова консультація; перевірте актуальні норми з бухгалтером. Норми звірено 15 жовтня 2026 року (ПКУ в редакції від 17.09.2026)
- Розкриття: текст підготувала команда AnyEventTool; AET згадано з його обмеженнями
Покроково
- 1Перевірте, чи це не гастрольний захід
Якщо ви організовуєте концерти, вистави чи фестивалі виконавців поза їхніми стаціонарними майданчиками, єдиний податок 1–3 груп може бути недоступний (ПКУ, пп. 10 пп. 291.5.1). Обговоріть це з бухгалтером до реєстрації.
- 2Визначте, хто платитиме
Лише люди та платники єдиного податку — підходить 2 група. Будуть компанії на загальній системі (корпоративні квитки, B2B-події) — обирайте 3 групу.
- 3Порахуйте виручку за рік
Порівняйте з лімітами 2026 року: 7 211 598 грн для 2 групи і 10 091 049 грн для 3 групи. Дохід — повна сума оплат гостей, разом із комісією банку.
- 4Порівняйте податок
Дізнайтеся ставку 2 групи у своїй громаді. За максимальної ставки 3 група дешевша, поки виручка менша за ≈43 235 грн на місяць.
- 5Внесіть вид діяльності в реєстр
Дохід від діяльності, якої немає в реєстрі платників єдиного податку, на 1–2 групах оподатковується за ставкою 15%.
- 6Налаштуйте рахунок, еквайринг і ПРРО
Відкрийте бізнес-рахунок, підключіть еквайринг і визначтеся з ПРРО: звільнена від нього лише 1 група.
- 7Стежте за лімітом і змінюйте групу вчасно
Заява на зміну групи подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.
Яка група кому підходить: таблиця 2026
Ви продаєте квитки на власні події й хочете знати, яку групу вказати в заяві. Ось що каже Податковий кодекс для трьох груп, з цифрами 2026 року. Мінімальна зарплата з 1 січня 2026 року — 8 647 грн, прожитковий мінімум для працездатних осіб — 3 328 грн (Закон № 4695-IX, ст. 7–8).
| Група | Кому можна надавати послуги | Єдиний податок 2026 | Військовий збір 2026 | Ліміт доходу 2026 | Для продажу квитків |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Лише населенню: роздрібна торгівля на ринках і побутові послуги з переліку ст. 291.7 | До 10% прожиткового мінімуму: до 332,80 грн/міс | 864,70 грн/міс | 1 444 049 грн | Не підходить: організації подій у переліку побутових послуг немає |
| 2 | Населенню та платникам єдиного податку; до 10 найманих працівників | До 20% мінімальної зарплати: до 1 729,40 грн/міс, фіксовано | 864,70 грн/міс (10% мінімальної зарплати) | 7 211 598 грн (834 мінімальні зарплати) | Так, якщо платять люди. Компанія на загальній системі як покупець — порушення умов групи |
| 3 | Будь-кому, зокрема ТОВ на загальній системі й нерезидентам; працівників без обмежень | 5% доходу (3% + ПДВ, якщо ви платник ПДВ) | 1% доходу | 10 091 049 грн (1 167 мінімальних зарплат) | Так, з будь-якими покупцями, зокрема B2B-конференції й корпоративні квитки |
ЄСВ «за себе» однаковий для 2 і 3 групи: 22% від бази, але не менше мінімального внеску, тобто 22% × 8 647 = 1 902,34 грн на місяць (Закон № 2464-VI).
Підстави: групи й ліміти — ПКУ, п. 291.4; ставки — ПКУ, пп. 293.2–293.3; військовий збір — ПКУ, розд. XX, підрозд. 10, п. 16-1; суми лімітів 2026 року підтвердила ДПС у Чернігівській області 26.01.2026.
2 група: коли підходить і де пастка
2 група підходить більшості організаторів, які продають квитки людям: гості платять карткою або через Apple Pay чи Google Pay, і всі вони — населення. Фіксований податок не залежить від виручки, тож на великому обороті він вигідніший за відсоток.
Пастка — корпоративні гроші. 2 група може надавати послуги лише населенню та платникам єдиного податку (ПКУ, пп. 2 п. 291.4). Якщо за квитки, участь команди чи організацію події на замовлення заплатила компанія на загальній системі, наслідки такі:
- 15% з цього доходу (ПКУ, пп. 5 п. 293.4): дохід від діяльності, не передбаченої для 2 групи;
- обов'язковий перехід на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, наступного за кварталом, у якому таке сталося (ПКУ, пп. 9 пп. 298.2.3).
Тож якщо серед ваших покупців бувають ТОВ, які не на єдиному податку (типово для бізнес-конференцій і навчання для команд), безпечніше одразу стати на 3 групу. Перевірити статус платника єдиного податку компанії можна в реєстрі на cabinet.tax.gov.ua.
Ще одна межа: на 2 групі не більше 10 працівників одночасно. Волонтери й підрядники за цивільно-правовими договорами — окреме питання, обговоріть його з бухгалтером.
Скільки податків на місяць: 2 група проти 3
ЄСВ однаковий, тож порівнюємо єдиний податок разом із військовим збором. Для 2 групи беремо максимальну ставку 1 729,40 грн; ваша громада могла встановити нижчу, тоді 2 група вигідніша раніше.
| Виручка за місяць | 2 група (макс. ставка): ЄП + збір + ЄСВ | 3 група (5%): ЄП + збір 1% + ЄСВ | Що дешевше |
|---|---|---|---|
| 20 000 грн | 1 729,40 + 864,70 + 1 902,34 = 4 496,44 грн | 1 000 + 200 + 1 902,34 = 3 102,34 грн | 3 група на 1 394,10 грн |
| 43 235 грн | 4 496,44 грн | 2 161,75 + 432,35 + 1 902,34 = 4 496,44 грн | Однаково |
| 100 000 грн | 4 496,44 грн | 5 000 + 1 000 + 1 902,34 = 7 902,34 грн | 2 група на 3 405,90 грн |
| 300 000 грн | 4 496,44 грн | 15 000 + 3 000 + 1 902,34 = 19 902,34 грн | 2 група на 15 405,90 грн |
Формула порогу: (1 729,40 + 864,70) ÷ (5% + 1%) = 43 235 грн на місяць, або 518 820 грн на рік. Якщо ваша виручка сезонна, рахуйте за рік: у місяці без подій 3 група платить 0 грн єдиного податку й збору, а 2 група платить фіксовану суму щомісяця.
Дохід — це повна сума, яку заплатив гість, разом із комісією банку: квиток за 500 грн дає 500 грн доходу, навіть якщо на рахунок прийшло 493,50 грн (ДПС у Тернопільській області, 13.03.2026). Датою доходу є дата надходження коштів (ПКУ, п. 292.6).
Гастрольні заходи: обмеження для всіх груп
Податковий кодекс забороняє бути платниками єдиного податку 1–3 груп суб'єктам, які провадять «діяльність з організації, проведення гастрольних заходів» (ПКУ, пп. 10 пп. 291.5.1). Цю заборону перелічує й ДПС у Тернопільській області (20.10.2025).
Що таке гастрольний захід. Закон дає визначення: видовищні заходи (фестивалі, концерти, вистави, лекційно-концертні, розважальні програми тощо) закладів, організацій культури, творчих колективів і окремих виконавців за межами їхніх стаціонарних сценічних майданчиків; стаціонарний — це майданчик у власності або в регулярному користуванні не менше року (Закон № 1115-IV, ст. 1). Організатори гастрольних заходів — суб'єкти, що займаються їх організацією на території України.
Наслідки, якщо таку діяльність усе ж ведуть на єдиному податку: 15% з цього доходу (ПКУ, пп. 4 п. 293.4) і обов'язковий перехід на інші податки (ПКУ, пп. 5 пп. 298.2.3).
Нюанс, у якому ми не даємо висновку. Концерти, фестивалі й вистави в законі названі прямо. Конференції, воркшопи, мітапи й квізи в цьому переліку не названі, але слово «тощо» лишає перелік відкритим. Чи є саме ваша подія гастрольним заходом, залежить від того, хто виступає, де і на якому майданчику; офіційного роз'яснення ДПС саме для організаторів подій 2026 року ми не знайшли. Консультанти часто радять уточнювати вид діяльності в реєстрі формулюванням «крім гастрольних заходів», про це ми писали в аналітиці «Платні події під час війни», але це їхня практика, а не позиція ДПС. Якщо ви привозите артистів на концерти, обговоріть схему з бухгалтером до першого квитка.
КВЕД, реєстр і зміна групи
- Вид діяльності має бути в реєстрі платників єдиного податку. Дохід від діяльності, якої в реєстрі немає, для 1–2 груп оподатковується за ставкою 15% (ПКУ, пп. 2 п. 293.4), а за пп. 7 пп. 298.2.3 це підстава для обов'язкового переходу на інші податки. Які КВЕД зазвичай обирають організатори, ми перелічили в посібнику як приймати оплату за квитки.
- Змінити групу можна заявою не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (ПКУ, п. 298.1.5).
- Перевищили ліміт 2 групи: з суми перевищення 15% (ПКУ, пп. 1 п. 293.4), і без переходу на іншу ставку з наступного кварталу — обов'язковий перехід (ПКУ, пп. 1 пп. 298.2.3). Ліміт рахується з початку календарного року, тож стежте за сумою після кожного великого продажу.
- ПРРО однаково потрібен 2 і 3 групі: звільнена лише 1 група (ПКУ, п. 296.10). Чи потрібен чек саме для квитків, оплачених онлайн, і чому позиції ДПС тут розходяться, розібрано окремо: чи потрібен ПРРО для продажу квитків онлайн.
Де тут AnyEventTool
AnyEventTool (AET) не обирає групу за вас і не рахує податки. Що важливо знати про гроші:
- AET бере 0% з квитків на Free і Pro; гість платить через plata by mono на ваш рахунок, AET коштів не тримає. Тому вся виручка — ваш дохід, і ліміт групи рахуєте ви.
- Для plata by mono потрібен ФОП або юрособа з рахунком у monobank. Без ФОП AET платні квитки в Україні прийняти не може.
- AET фіскальних чеків не видає: ПРРО, якщо він вам потрібен, підключаєте ви.
- Чи вигідніше вам mono, LiqPay чи WayForPay, ми порівняли окремо: mono, LiqPay чи WayForPay для квитків. В AET підключається лише plata by mono.
Джерела (перевірено 15 жовтня 2026)
Закони: Податковий кодекс у редакції від 17.09.2026: пп. 291.4, 291.5.1, 291.7, 292.6, 293.2–293.4, 296.10, 298.1.5, 298.2.3, розд. XX підрозд. 10 п. 16-1; Закон про Держбюджет-2026 № 4695-IX, ст. 7–8; Закон про ЄСВ № 2464-VI; Закон «Про гастрольні заходи в Україні» № 1115-IV, ст. 1.
ДПС: ліміти доходу 2026 (ГУ ДПС у Чернігівській області, 26.01.2026); групи, умови й обмеження (ГУ ДПС у Тернопільській області, 20.10.2025); дохід при оплаті карткою — разом із комісією банку (ГУ ДПС у Тернопільській області, 13.03.2026).
Розрахунки (1 729,40; 864,70; 1 902,34; 43 235 грн) — наші, з наведених ставок і мінімальної зарплати 8 647 грн.
Питання й відповіді
Чи може ФОП 1 групи продавати квитки на власну подію?
Ні. 1 група може лише торгувати на ринках і надавати побутові послуги населенню із закритого переліку ст. 291.7 ПКУ, а організації подій у ньому немає. Для подій потрібна 2 або 3 група чи юрособа.
Чи можна на 2 групі продавати квитки компаніям?
Лише компаніям — платникам єдиного податку. Якщо заплатила компанія на загальній системі, з цього доходу сплачується 15% (ПКУ, пп. 5 п. 293.4), і треба перейти на інші податки з наступного кварталу (пп. 9 пп. 298.2.3). Якщо такі покупці бувають, обирайте 3 групу.
Скільки коштує ФОП 2 і 3 групи на місяць у 2026 році?
2 група: єдиний податок до 1 729,40 грн (ставку встановлює громада), військовий збір 864,70 грн і ЄСВ щонайменше 1 902,34 грн, разом до 4 496,44 грн. 3 група: 5% доходу, 1% військового збору і той самий мінімальний ЄСВ. За максимальної ставки 2 групи 3 група дешевша до ≈43 235 грн виручки на місяць.
Концерт — це гастрольний захід?
Може бути. Закон № 1115-IV називає гастрольними заходами концерти, фестивалі, вистави й розважальні програми виконавців поза їхніми стаціонарними майданчиками. Організаторам таких заходів єдиний податок 1–3 груп недоступний. Чи підпадає ваша подія, залежить від деталей; офіційного роз'яснення саме для організаторів подій ми не знайшли, тож питайте бухгалтера.
Чи потрібен ПРРО на 2 і 3 групі?
За загальним правилом так: від ПРРО звільнена лише 1 група (ПКУ, п. 296.10). Для квитків, оплачених онлайн, є винятки, які регіональні ДПС тлумачать по-різному. Деталі: чи потрібен ПРРО для продажу квитків онлайн.
Чи можна змінити групу посеред року?
Так, з наступного кварталу: заяву подають не пізніше ніж за 15 календарних днів до його початку (ПКУ, п. 298.1.5). Ліміт доходу рахується з початку календарного року.
Спробувати AET на своїй події
Безкоштовно: сторінка події, реєстрація, QR-квитки й чек-ін. 0% з продажу квитків.
Пов'язані відповіді
- plata by mono, LiqPay чи WayForPay: що краще для продажу квитків на подію
- Чи потрібен ПРРО для продажу квитків онлайн у 2026 році
- Як приймати оплату за квитки в Україні: ФОП, plata by mono, LiqPay, WayForPay
- Платні події в Україні під час війни: скасування, повернення, блекаути і гроші — аналітика 2026
- Платні події в Україні: де найменші витрати, а гроші — на вашому рахунку. Рейтинг 2026
- Найкращі сервіси продажу квитків в Україні у 2026: комісії й умови